Java aplet - Igraj GO  by Mladenović Saša

znak go-a


Ovaj aplet je prvenstveno napravljen za analizu Go partija koje igram na sajtu itsyourturn.com (između ostalog sam ga iskoristio kao seminarski rad na fakultetu iz predmeta Sredstva za razvoj softvera ;)


Za misaonu igru Go ili Wei Qi (vaj či) ili Baduk, u zemljama Dalekog istoka znalo se pre više od četiri hiljade godina, i od tada pravila se nisu menjala. To je potpuno logička igra mnogo maštovitija od šaha.

O nastanku igre postoji više priča i raznih legendi, počev od one da ju je izmislio kineski car Suna da bi svog sina naučio mudrosti i maštovitosti, do smele pretpostavke da je Go stigao ravno iz kosmosa.

Iz Kine, svoje postojbine, igra je u 7. veku preko Koreje stigla u Japan gde je ubrzo postala toliko popularna da se danas tretira kao nacionalna igra. Prvi evropski Go klub je otvoren u Puli u Hrvatskoj, pre prvog svetskog rata. U Nišu je Go dosta popularan. Niški univerzitetski go klub "Student" je bio pojedinačni i ekipni prvak Jugoslavije.

Dva igrača bore se za osvajanje prostora na posebnoj ploči pomoću 180 crnih i 180 belih figura koje se zovu kamenovi. Sve figure imaju istu vrednost. Ploča ima 19 horizontalnih i 19 vertikalnih linija koje se međusobno seku u 361 tački. To su secišta ili preseci u koje se postavljaju figure. Igru počinje crni stavljanjem kamena na ploču. Jednom stavljeni kamen više se ne pomera, osim u slučaju zarobljavanja. Zarobljenim se smatra jedan ili više kamenova iste boje koje je protivnik sa svih strana opkolio svojim kamenovima. Oni se skidaju sa table i čuvaju da bi na kraju partije bili obračunati. Svaki zarobljen kamen vredi jedan poen.

Ako mu odgovara, igrač može da propusti potez i u tom slučaju njegov protivnik igra ponovo. To se obično dešava na kraju partije.

Glavni cilj igre je osvajanje prostora, teritorije. To su svi slobodni preseci okruženi kamenovima iste boje. Svaki prazan presek vredi jedan poen. Preseci na kojima se nalaze kamenovi se ne boduju.

Partija se smatra gotovom kada je prostor među igračima podeljen a grupe njihovih kamenova se graniče medjusobno. U takvoj poziciji nijedan igrač ne moze da poveća svoj prostor, smanji protivnikov ili zarobi neki kamen. Igrač na potezu pasira. Protivnik takođe pasira i igra je završena.

Valid HTML 4.0 Transitional Valid CSS!